UFA Xtreme Cup FAQ

UFA Xtreme Cup

5/18/2024
Georgia
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstarstar
Recruiting
starstarstarstarstar_border
Technology
starstarstarstarstar_half
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Under 08 Boys Predator DivisionChampion: Inter Atlanta FC 16B United
Finalist: UFA 16B Premier
star Gold Division
Under 08 Boys Copa DivisionChampion: UFA 16B Red
Finalist: Concorde Fire 16B Central White
star Gold Division
Under 08 Boys Mundial DivisionChampion: UFA Mountains 16C Pool 1
Finalist: SSA 16B Blue Academy I
star Gold Division
Under 09 Boys Predator DivisionChampion: Inter Atlanta FC 15B Blue
Finalist: UFA 15B Premier
star Silver Division
Under 09 Boys Copa DivisionChampion: SSA 15B Blue Elite
Finalist: Concorde Fire North 15B Black
star Silver Division
Under 09 Boys Mundial DivisionChampion: UFA 15B Gold
Finalist: SSA 15B Blue Premier
star Bronze Division
Under 09 Boys Samba DivisionChampion: UFA 15B White
Finalist: Rapids FC 2015B
star Red Division
Under 09 Boys Gazelle DivisionChampion: UFA 15B Bronze 1
Finalist: ASC 15/16 Boys
star Red Division
Under 10 Boys Predator Division (9v9)star Silver Division
Under 10 Boys Copa Division (9v9)star Bronze Division
Under 10 Boys Predator Division (7v7)star Red Division
Under 10 Boys Copa Division (7v7)Champion: UFA 14B Gold
Finalist: MTFC Quest 2014 Boys
star Red Division
Under 10 Boys Mundial Division (7v7)Champion: Anders 2014B Wolves 7
Finalist: UFA 14B Bronze 1
star Red Division
Under 10 Boys Gazelle Division (7v7)Champion: UFA Mountains 14B White
Finalist: SSA 14B Blue Academy I
star Blue Division
Under 10 Boys Adidas Division (7v7)Champion: KSA U9 2015 Boys A
Finalist: UFA 14B Silver 2
star Blue Division
Under 11 Boys Predator DivisionChampion: SSA 13B Pre-MLS Next I
Finalist: Inter Atlanta FC 13B Blue
star Gold Division
Under 11 Boys Copa DivisionChampion: CF Central White 13B
Finalist: UFA 13B Red
star Bronze Division
Under 11 Boys Mundial DivisionChampion:
Finalist:
star Red Division
Under 11 Boys Samba DivisionChampion: Concorde Fire 13B Cobb White
Finalist: Concorde Fire 13B North White
star Blue Division
Under 11 Boys Gazelle Divisionstar Green Division
Under 11 Boys Adidas Divisionstar Blue Division
Under 12 Boys Predator Division (11v11)N/A
Under 12 Boys Copa Division (11v11)Champion: SSA 12B Pre-MLS Next II
Finalist: SSA 12B Pre-MLS Next I
star Bronze Division
Under 12 Boys Predator Division (9v9)Co-Champion: All-In FC Sugar Hill 12B Silver
Co-Champion: CF 12B Central Black
star Red Division
Under 12 Boys Copa Division (9v9)star Blue Division
Under 12 Boys Mundial Division (9v9)Champion: Rapids FC 2012B
Finalist: Concorde Fire Central White 12
star Blue Division
Under 12 Boys Samba Division (9v9)Champion: Rapids FC 2012B - White
Finalist: UFA Loganville 12B Bronze
star Green Division
Under 13 Boys Predator DivisionChampion: Ambush SC B11 Red
Finalist: UFA Norcross 11B Premier
star Silver Division
Under 13 Boys Copa DivisionChampion: UFA12B Pre ECNL
Finalist: SSA 11B NPL
star Bronze Division
Under 13 Boys Mundial DivisionChampion: UFA Metro Atlanta 11B Premier
Finalist: Alliance SC 2011B Elite
star Blue Division
Under 13 Boys Samba DivisionChampion: Georgia Revolution FC 2011 Red
Finalist: UFA Mountains 11B White
star Green Division
Under 14 Boys Predator DivisionChampion: All-In FC Sugar Hill 10B EA
Finalist: Roswell Santos 2010B Blue
star Silver Division
Under 14 Boys Copa DivisionChampion: UFA 10B Red
Finalist: CF 10B SCCL-Champions
star Bronze Division
Under 14 Boys Mundial DivisionChampion: UFA 10B Gold
Finalist: Inter Atlanta FC 10B Royal
star Red Division
Under 14 Boys Samba DivisionChampion: SSA 10B Black FM
Finalist: UFA Loganville 10B Bronze
star Red Division
Under 14 Boys Gazelle DivisionChampion: All-In FC Sugar Hill 10B Gold
Finalist: UFA 10B Bronze
star Blue Division
Under 15 Boys Predator DivisionChampion: Concorde Fire 09B ECNL Premier
Finalist: UFA 09B ECNL
star Gold Division
Under 15 Boys Copa DivisionChampion: UFA 09B RL
Finalist: SSA Yellow 09B DD
star Silver Division
Under 15 Boys Mundial DivisionChampion: UFA 09B Gold
Finalist: Rapids FC 09
star Red Division
Under 15 Boys Samba DivisionChampion: SSA 09B Black-GP
Finalist: Alliance SC 2009B Premier
star Blue Division

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Under 09 Girls Predator DivisionChampion: UFA 15G Premier
Finalist: CFS 2015G Black
star Gold Division
Under 09 Girls Copa DivisionChampion: Concorde Fire 16G Central Black
Finalist: SSA 15G Blue Premier
star Gold Division
Under 09 Girls Mundial Divisionstar Silver Division
Under 10 Girls Predator Division (9v9)star Gold Division
Under 10 Girls Predator Division (7v7)star Bronze Division
Under 10 Girls Copa Division (7v7)star Bronze Division
Under 11 Girls Predator DivisionChampion: Concorde Fire Central 13G Black
Finalist: SSA 13G PREGA 1
star Bronze Division
Under 11 Girls Copa DivisionChampion: 13G Gold
Finalist: UFA Mountains 13G White
star Red Division
Under 11 Girls Mundial DivisionChampion: Inter Atlanta FC 13G Navy
Finalist: UFA Mountains 13G Blue
star Red Division
Under 12 Girls Predator Division (11v11)Champion: CF 12G SCCL Champions-Golder
Finalist: SSA 12G PREGA 1
star Silver Division
Under 12 Girls Copa Division (11v11)N/A
Under 12 Girls Predator Division (9v9)Champion: UFA 12G Gold
Finalist: UFA 12G Red
star Red Division
Under 12 Girls Copa Division (9v9)star Blue Division
Under 13 Girls Predator DivisionChampion: UFA Norcross 11G Premier
Finalist: SSA 11G DPL
star Bronze Division
Under 13 Girls Copa DivisionChampion: SSA 11G Black CG
Finalist: CF 11G SCCL Champions
star Red Division
Under 13 Girls Mundial DivisionChampion: SSA 11G Green FL
Finalist: UFA 11G Gold
star Red Division
Under 14/15 Girls Predator DivisionChampion: UFA 09G Red
Finalist: CF 09G SCCL Champions (Pickard)
star Bronze Division
Under 14/15 Girls Copa DivisionChampion: UFA Mountains 10G White
Finalist: UFA 10G Red
star Red Division
Under 14/15 Girls Mundial DivisionChampion: SSA 10G Yellow
Finalist: Rapids 09G
star Green Division