The Rose Cup FAQ

The Rose Cup

9/21/2019
Tennessee
Tournament Director
Simon Lacon
BOYS: U8 - U19
GIRLS: U8 - U19
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U9 Boys U9(7v7) Ireland (Silver/Bronze)Champion: Pyramid Athletic Organization DC Panthers
Finalist: International Futbol Lakeland Ifa Lions 11/12
star Red Division
Boys U10 Boys U10(7v7) Holland (Gold/Silver)star Blue Division
Boys U10 Boys U10 (7v7) France (Silver)Champion: Hot Springs Sharks 2010
Finalist: Lobos Desoto Lobos 2010
star Red Division
Boys U10 Boys U10/11 (7v7) Italy (Bronze)Champion: MS Flood FC 11 Boys
Finalist: Dcsa DC Galaxy 10
star Blue Division
Boys U11 Boys U11(9v9) England (Silver)Champion: Demize Academy 2009 Boys Navy
Finalist: FC Legacy 2009 Boys Titanium
star Red Division
Boys U11 Boys U11(9v9) Portugal (Bronze)Champion: Arfc AR Revolution FC U11 Boys Blue
Finalist: Lfa White Star Stowers 09
star Green Division
Boys U12 Boys U12(9v9) Cameroon (Gold/Silver)Champion: Demize Academy 2008 Boys Navy
Finalist: AR United '08b Navy
star Red Division
Boys U12 Boys U12(9v9) Turkey (Bronze)Champion: Bentonville FC Prodigy 08 B
Finalist: MS Flood FC MS Flood 09 Boys
star Green Division
Boys U13 Boys U13 Brazil (Silver)Champion: Central Arkansas Casc 07 Boys Team Fusion
Finalist: St. Louis Scott Gallagher SC Chelsea 2007
star Blue Division
Boys U13 Boys U13 Sweden (Bronze)star Green Division
Boys U14 Boys U14 Spain (Gold/Silver)Champion: Sasa Spirits 2006 1984
Finalist: Hernando Express 06b
star Blue Division
Boys U14 Boys U14 Chile (Bronze)Champion: Vilonia Arkansas Crew 06b
Finalist: Bartlett SC 06
star Green Division
Boys U15 Boys U15/16 USA (Silver/Bronze)Champion: Bentonville FC Prodigy 2005b
Finalist: FC Legacy 2005 Boys Titanium
star Green Division
Boys U16 Boys U15/16 Colombia (Silver)Champion: Vilonia Arkansas Crew 04b
Finalist: Dcsa DC Galaxy 05 Premier
star Green Division
Boys U18 Boys U17/18 High School ScotlandChampion: Bentonville FC Prodigy 2003b
Finalist: Arfc AR Revolution FC U18 Boys
star Red Division
Boys U19 Boys U19 High School Croatia (Bronze)Champion: Hot Springs Soccer Spa City Rams 2001-05
Finalist: United Force
star Red Division

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U9 Girls U9(7v7) Greece (Bronze)Champion: Bartlett SC 2011 Bartlett SC Navy
Finalist: River City Huntsville Hardrollers Hardrollers
N/A
Girls U10 Girls U10/11(7v7) Poland (Silver/Bronze)Champion: Kolping Kicks Brockmeyer/erxleben
Finalist: MS Flood 2010 Girls
star Bronze Division
Girls U11 Girls U11(9v9) Australia (Silver)Champion: Real WC Wild2 2009
Finalist: Calcio Express FC Lady Hawks 09
star Red Division
Girls U11 Girls U11(9v9) Wales (Bronze)Champion: Bartlett Soccer Club 10 Girls
Finalist: Rcusc Hsv 09g
star Blue Division
Girls U12 Girls U12(9v9) Belgium (Gold/Silver)star Red Division
Girls U12 Girls U12(9v9) Ukraine (Silver)star Red Division
Girls U12 Girls U12(9v9) Denmark (Bronze)Champion: Csa/lobos Rush 08 Lady Lobos Rush White
Finalist: Msc Real Arkansas 08 Girls Gold
star Green Division
Girls U13 Girls U12/U13 Germany (Silver)Champion: Huntsville FC YA Girls 07 Blue 1
Finalist: Germantown Legends 08 Germantown Lady Legends
star Red Division
Girls U14 Girls U14 Uruguay (Gold/Silver)star Blue Division
Girls U14 Girls U14/15 Japan (Bronze)star Green Division
Girls U16 Girls High School U15/16 Mexico (Silver)Champion: Pst - Playsoccertoday Pst 2004
Finalist: Csa 04/05 Llr Fall
star Green Division
Girls U18 Girls High School (17-19) Icelandstar Blue Division