EDP Winter Classic FAQ

EDP Winter Classic

12/7/2019
New Jersey
Tournament Director
Bohdan Porytko, EDP
BOYS: U9 - U19
GIRLS: U10 - U19
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U9 2011B Tropical IsleChampion: Lower Merion SC Irmãos Red
Finalist: Lower Merion SC Irmãos Navy
star Blue Division
Boys U10 2010B Coconut PalmsChampion: CT Impact United SA 2010b
Finalist: Bloomfield SC Mmx Edp
star Green Division
Boys U11 2009B Boardwalkstar Red Division
Boys U11 2009B Sand DunesChampion: Rsa Red Bulls 09 Black
Finalist: Villanova SA Milan
star Green Division
Boys U12 2008B Whitecap Wavesstar Green Division
Boys U12 2008B Off-Shore BreezeChampion: Stateline SC 2008b Eagles
Finalist: South Hackensack Strikers 2008b
star Green Division
Boys U13 2007B Heat Wavestar Green Division
Boys U13 2007B Shark AttackChampion: Swedesboro-woolwich Swsa Blazers 07
Finalist: Downtown United Dusc B2007 White
star Green Division
Boys U14 2006B GlacierChampion: FC Europa '06 Elite
Finalist: Vereinigung Erzgebirge SC Kanoniere
star Green Division
Boys U14 2006B SleetChampion: Perth Amboy SC Wildcats
Finalist: Crusa FC Bucks Red Knights
star Green Division
Boys U15 2005B Frozen TundraChampion: Arundel Soccer Association (ASA) 2005b
Finalist: Caps 05 Arsenal
star Blue Division
Boys U15 2005B AvalancheChampion: Holmdel FC Njx Mfa Juventus
Finalist: Psa Sdfc Elite '05
star Green Division
Boys U15 2005B Arctic CircleChampion: Tsf Academy 2005b Edp White
Finalist: Next Level Soccer Academy 05b
star Green Division
Boys U15 2005B Polar VortexChampion: Franklin Twp SC Athletico
Finalist: Washington United Elite
star Green Division
Boys U16 2004B BlizzardChampion: Caps Liverpool 04
Finalist: Psa Sdfc Elite '04
star Green Division
Boys U16 2004B Nor'easterChampion: Cape Express SC 04 Union
Finalist: Monroe Twp YS United 04
star Green Division
Boys U17 2003B HoarfrostChampion: Wsv Elite Demons 03
Finalist: Vereinigung Erzbebirge Team Klinsmann
star Blue Division
Boys U17 2003B WhiteoutChampion: Jersey Knights SC Chargers
Finalist: FC Copa Academy B03 White
star Green Division
Mens U19 01/02B Frostbite FallsChampion: Mainland United SA Union
Finalist: Swedesboro-woolwich Swsa Cyclones
star Red Division
Mens U19 02/03B Iditarodstar Blue Division

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U10 2010G Fishin' PierChampion: Lake Grove Newfield Energy 2010
Finalist: Lehigh Valley United Lvu 2010g Black
star Blue Division
Girls U12 2008G Beach UmbrellaChampion: Psa National '08
Finalist: Psa Wildcats Elite '08 White
star Green Division
Girls U13 2007G Seagulls & Starfishstar Green Division
Girls U14 2006G IglooChampion: Calvert SA Csa Freedom 06g
Finalist: Yankee United FC Attack Npl 06
star Green Division
Girls U14 2006G Freezing ColdChampion: Virginia One 06 Girls
Finalist: East Hanover Pesa Torcida
star Green Division
Girls U15 2005G North PoleChampion: Stony Brook SC Arsenal
Finalist: Coastal Atlantic FC Cafc 2005g Blue
star Green Division
Girls U15 2005G SnowflakeChampion: Next Level Soccer Academy 05g Red
Finalist: Pittsgrove SC Celtic 2005
star Green Division
Girls U15 2005G AntarcticaChampion: Monroe Twp YS United 2005
Finalist: Medford SC Crush 2005
star Green Division
Girls U16 2004G HailstoneChampion: Twin County SA Sky Blue 2004 Edp
Finalist: Holmdel FC Njx 2004 Spurs
star Bronze Division
Girls U16 2004G IcycleChampion: Rusa FC FC G04 Black
Finalist: Match Fit Academy FC 2004 Mercer Blue
star Blue Division
Girls U17 2003G IcebergChampion: Psa Wildcats Elite '03 Npl
Finalist: Magpies SC Msc Pink
star Red Division
Girls U17 2003G Wind ChillChampion: Washington United Fever 03
Finalist: Delaware FC Hockessin Dfch '03g
star Green Division
Womens U19 01/02G Ice Capstar Silver Division
Womens U19 01/02G SnowdriftChampion: Penn Alliance Select Black Lightning Pr
Finalist: Sta MT Olive SC 2001g Edp
star Bronze Division