Upper 90 Challenge - Dallas FAQ

Upper 90 Challenge - Dallas

12/6/2019
Texas
Tournament Director
Mike Wilson
BOYS: U7 - U17
GIRLS: U7 - U17
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U9 Under 9 Boys RedChampion: Solar 11b Ackmann
Finalist: FC Dallas Fcdallas2011-kounas
N/A
Boys U9 Under 9 Boys BlueChampion: DKSC 11B Deering
Finalist: CSA Evolution 11b Goldie
N/A
Boys U9 Under 9 Boys Dev RedChampion: Dksc Dallas Kicks Gold 12b
Finalist: Solar 12b R.castro
N/A
Boys U10 Under 10 Boys Redstar Green Division
Boys U11 Under 11 Boys RedChampion: Allegiance FC 09b Black - Pedro
Finalist: Dksc 09g Voutier
star Blue Division
Boys U11 Under 11 Boys BlueChampion: FM Revolution Rangers FC Rangers FC 09
Finalist: Dallas Roma FC 09b Alpha
star Green Division
Boys U11 Under 11 Boys Blackstar Green Division
Boys U11 Under 11 Boys WhiteChampion: Frisco Fusion 09b
Finalist: Dallas Roma FC 09b Beta
star Green Division
Boys U11 Under 11 Boys Dev RedChampion: Rayos FC Rayos 10b Hernandez
Finalist: American Academy OF Soccer 2010 Boys Keaton
star Blue Division
Boys U11 Under 11 Boys Dev BlueChampion: Dksc 10b -villaruel
Finalist: Blitz United SC 10 Boys
star Green Division
Boys U11 Under 11 Boys Dev BlackChampion: Allegiance FC 2010
Finalist: Mesquite Soccer Club
star Green Division
Boys U12 Under 12 Boys RedChampion: Solar 08b Roeren
Finalist: Elite United FC 08 (armenta)
star Green Division
Boys U12 Under 12 Boys BlueChampion: Bvb 08 B Yellow (f: Lfc Gerrard)
Finalist: Dallas Cosmos 08b Black
star Green Division
Boys U12 Under 12 Boys BlackChampion: East Texas Football Etfc Iracheta 08b
Finalist: FC Dallas Youth 08b West Red
star Green Division
Boys U13 Under 13 Boys RedChampion: Allegiance FC 08b Black - Pedro
Finalist: Bvb 07 B Black
star Blue Division
Boys U13 Under 13 Boys Bluestar Green Division
Boys U14 Under 14 Boys RedChampion: Kernow Storm FC Storm FC 06b (fml: Aztecas)
Finalist: Dallas Texans U14 Boys Ecnl
star Red Division
Boys U14 Under 14 Boys BlueChampion: OK Energy FC (central) 06 Navy
Finalist: FC Dallas Youth 06b Central Blue
star Green Division
Boys U15 Under 15 Boys RedChampion: OU United
Finalist: Deportivo Union 05b
star Blue Division
Boys U15 Under 15 Boys BlueChampion: Solar 05b Quiroz
Finalist: OK Energy FC (east) 05 Black
star Green Division
Boys U16 Under 16 Boys RedChampion: Dksc 04b Npl Herrera
Finalist: Blackhawks FC 04b-blk
star Red Division

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U9 Under 9 Girls RedChampion: FC Dallas 11 G Marin Copa
Finalist: Solar 11g Flaherty
N/A
Girls U9 Under 9 Girls BlueChampion: Renegades SC Renegades 11g Vaughn
Finalist: CSA Evolution 11g Goldie
star Silver Division
Girls U9 Under 9 Girls BlackChampion: Bvb 12 G Premier South
Finalist: Royal Rowlett SC
N/A
Girls U11 Under 11 Girls RedChampion: Dallas Cosmos 09g Black
Finalist: Texas Spirit 09 Khoury
star Silver Division
Girls U11 Under 11 Girls BlueChampion: Renegades SC Renegades 09g Blanton
Finalist: FC Dallas Youth 09g Jdl White
star Bronze Division
Girls U11 Under 11 Girls Blackstar Blue Division
Girls U11 Under 11 Girls WhiteChampion: Dallas Cosmos 09g Red
Finalist: East Texas Football Etfc 09 Girls Lara
star Green Division
Girls U11 Under 11 Girls Dev RedChampion: Mesquite Msc 10g
Finalist: Sting 10 Glotzbach
star Silver Division
Girls U11 Under 11 Girls Dev BlueChampion: Ntx Celtic FC 10g Marshall
Finalist: Dksc 10g Gamez
star Red Division
Girls U11 Under 11 Girls Dev BlackChampion: Dksc 10g Colon
Finalist: Renegades SC Renegades 10g Blanton
star Gold Division
Girls U12 Under 12 Girls RedChampion: Solar East 08g Gray
Finalist: Villarreal Ntx 08g(frmlydallastx Red Wt)
star Red Division
Girls U12 Under 12 Girls BlueChampion: Fever United Fever 08g Warriorz (prevcity Fc)
Finalist: Ntx Celtic FC 08g Talavera
star Green Division
Girls U12 Under 12 Girls BlackChampion: Dallas Cosmos 08g Red
Finalist: FC Dallas-etx FC Dallas Etx '08g Tam--usc
star Green Division
Girls U13 Under 13 Girls RedChampion: Rise SC Rise 07g Elite I Volt Usc
Finalist: Dallas Texans 07g Dpl
star Red Division
Girls U13 Under 13 Girls BlueChampion: Falls Town FC Ftfc 07g Punisher
Finalist: FC Dallas Youth 07g North Blue
star Red Division
Girls U13 Under 13 Girls BlackChampion: Sting 07 Cuevas
Finalist: Solar 07g Woollard
star Green Division
Girls U13 Under 13 Girls Devlopment RedChampion: Dallas Texans 08g West
Finalist: Sting 08 Royal Khan
star Red Division
Girls U13 Under 13 Girls Devlopment BlueChampion: Dallas Cosmos 08g White
Finalist: Mesquite Msc 08g
star Green Division
Girls U14 Under 14 Girls Redstar Bronze Division
Girls U14 Under 14 Girls BlueChampion: Dallas Texans 06 Girls Dpl Red
Finalist: Dksc 06g Hart (f: D'f 06 G Angell)
star Blue Division
Girls U14 Under 14 Girls BlackChampion: East Texas Football Etfc 06g Garcia
Finalist: Sting Npl TB 06 Cuevas
star Green Division
Girls U15 Under 15 Girls RedChampion: FC Dallas Wtx 05g Lubbock
Finalist: FC Dallas Youth 05g Blue
star Blue Division
Girls U16 Under 16 Girls RedChampion: Solar East 04g Boyles (f:fcd 04g East)
Finalist: FC Frisco Storm Black 04g
star Red Division